بسمه تعالی

بیانیه چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها،

پارک­های علم و فناوری، مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور

5 و 6 خرداد 1395، دانشگاه محقق اردبیلی

با سلام و درود به مقام شامخ شهدای گرانقدر جمهوری اسلامی ایران به ویژه شهدای آزاد سازی خرمشهر و همچنین روح مطهر امام شهدا و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و تبریک اعیاد شعبانیه و روز جانباز و نیز تشکر و قدردانی از میزبانی دانشگاه محقق اردبیلی بیانیه پایانی چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها، پارک­های علم و فناوری کشور و سایر مؤسسات آموزش عالی بر اساس مباحث  انجام گرفته و پیشنهادهای ارائه شده در اجلاس، موارد ذیل جهت پیگیری و اجرا مورد تأکید شرکت کنندگان قرار گرفت:

1- ضرورت دارد سازوکارها و مقررات لازم به نحوی تدوین شود تا انجام امور پایان نامه­ها، رساله­ها و پروژه های تحقیقاتی دانشگاه­ها و تخصیص اعتبارات پژوهشی در راستای حل مسائل و مشکلات و نیازهای اساسی کشور باشد.

2- در حال حاضر میزان سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی (GDP) برای توسعه علمی و فناوری کشور کافی نیست لذا، تأکید می­شود این موضوع مورد توجه مسئولین مرتبط در دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گیرد تا پایان برنامه ششم توسعه، این سهم تدریجا به میزان 4 درصد افزایش یابد و حداقل 50 درصد آن بر اساس نظر دانشگاه­ها و مراکز پژوهش و فناوری در موارد مرتبط هزینه شود.

3-بررسی راهکارهای ارتقاء جایگاه مدیریت پژوهش و فناوری کشور و همچنین تقویت جایگاه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری برای تبدیل شدن به ستاد مشترک هدایت علم، پژوهش و فناوری کشور مورد توجه جدی مسئولین کشوری قرار گیرد.

4- تهیه برنامه کلان راهبردی و عملیاتی مأموریت گرا نمودن دانشگاه­ها و مراکز پژوهش و فناوری در جهت توسعه علمی کشور در اولویت برنامه­ها قرار گیرد و برای تحقق این امر اصلاح آئین نامه­های اسناد بالا دستی مرتبط در دستور کار قرار گیرد.

5- مأموریت­های پژوهش و فناوری تعیین شده بر اساس آمایش علم، پژوهش و فناوری و اولویت­های ملی و منطقه­ای به دانشگاه­ها و مراکز پژوهش و فناوری واگذار شود تا موجب موازی­کاری در مراکز آموزش عالی و سایر سازمان­ها و نهادهای مختلف نشود.

6-تهیه برنامه عملیاتی و اجرائی جهت ایجاد ارتباط و تعامل صنعت و مراکز خدماتی با دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی در همکاری با بخش­های صنعت در دستور کار دانشگاه­ها و مراکز آموزش عالی قرار گیرد.

7- مطالعه و برنامه­ریزی علمی برای تهیه سند و برنامه­های راهبردی و عملیاتی جهت تحقق دانشگاه کار آفرین در سر لوحه امور دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور قرار گیرد.

8-لازم است تفکیک ردیف اعتبارات پژوهش و فناوری دانشگاه­ها و مراکز پژوهش و فناوری از بودجه غیر پژوهشی مورد توجه جدی مسئولین در سازمان مدیریت و برنامه­ریزی، مجلس شورای اسلامی و نیز رؤسای مراکز آموزش عالی قرار گیرد تا اعتبارات پژوهش و فناوری در راستای برنامه­ها و مأموریت­های تعیین  شده هزینه شود.

9-تدوین نظام نامه نحوه همکاری و تعامل پارک های علم و فناوری، دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی با یکدیگر در چارچوب یک اکوسیستم نوآوری در حوزه­های مراکز رشد، نوآوری، کارآفرینی، انتقال فناوری و فن بازار مورد تاکید قرار گیرد.

 10-نقش و مشارکت همه جانبه دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی و فناوری در اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان و انتقال فناوری که از مسئولیت­های اصلی و قانونی تعیین شده است مورد توجه جدی قرار گیرد.

                                 

                         دبیرخانه چهل و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه­ها، پژوهشگاه­هاپارک­های علم و فناوری، مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور

 

 

 

 

 

                        آدرس: کمربندی سبزوار،تقاطع جاده بردسکن، کدپستی: 9615131113 ، صندوق پستی: 679                        تلفن: 44200751-051 

                       پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید                                                                                             حق کپی رایت برای دانشگاه فناوری های نوین سبزوار محفوظ است.