skhtma.jpg

بازدید علمی دانشجویان از اداره هواشناسی سبزوار

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جمعی از دانشجویان رشته مهندسی زیست محیطی دانشگاه از اداره هواشناسی شهرستان سبزوار بازدید نمودند.

 

در این بازدید که خانم دکتر دولت آبادی مدیر گروه رشته مهندسی زیست محیطی دانشجویان را همراهی می کردند، دانشجویان مهندسی زیست محیطی ورودی 93 دانشگاه با تأسیسات  اداره هواشناسی سبزوار از نزدیک آشنا شدند.

 

در ابتدای این بازدید مهندس جلینی، کارشناس همدیدی (synoptic) اداره هواشناسی سبزوار در خصوص جایگاه این اداره در سطح کشور بیان داشتند: اداره هواشناسی شهرستان سبزوار از قدمتی 55 ساله برخوردار می باشد که اولین ایستگاه هواشناسی در این شهرستان در سال 1339 در محل فرودگاه قدیم شروع به فعالیت نمود، با رشد هواشناسی سبزوار همگام با سایر دستگاهها، جایگاه اداری این اداره در سال 1387 برای اولین بار در سطح ادارات هواشناسی کشور به معاونت اداره کل ارتقاء یافت و در حال حاضر این معاونت حدود 40 ایستگاه هواشناسی را در سطح سبزوار بزرگ تحت پوشش دارد که بزرگترین شبکه ایستگاههای هواشناسی سطح استان را شامل می شود.

 

مهندس جلینی افزودند: بیشترین تعداد ایستگاههای خودکار و نیمه خودکار(دیتالاگر) در این منطقه واقع می باشد و همچنین برای اولین بار در سطح استان(پس از مرکز) مجهز به سامانه پاسخگوی خودکار اطلاعات هواشناسی (هواگو) می باشیم که هموطنان عزیز می توانند از طریق این سیستم به اطلاعات هواشناسی در سطح کشور دسترسی داشته باشند.

 

در ادامه مهندس جلینی در خصوص نقش هواشناسی در انرژی، امنیت اجتماعی، امور روزمره و همچنین چالش های موجود در رابطه با تغییر اقلیم، عوارض ناشی از تغییر اقلیم در بخش کشاورزی و منابع آبهای طبیعی توضیحاتی ارائه نمودند.

 

آشنایی دانشجویان با انواع ادوات موجود در ایستگاه هواشناسی شامل: باران سنج، دماسنج، فشارسنج، رطوبت نگار و دیگر دستگاه های هواشناسی از دیگر برنامه های این بازدید بود.

 

 

 

   آدرس: کمربندی سبزوار، تقاطع جاده بردسکن     کدپستی:     9615918339       صندوق پستی: 679   

     تلفن :  44200980 - 051    فکس : 44200981 - 051          فکس مستقیم : 44200886 - 051

   پست الکترونیکی: university.new.tech@gmail.com            

تمامی حقوق متعلق به دانشگاه فناوری های نوین سبزوار می باشد.