skhtma1.jpg

نشست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با امام جمعه سبزوار و مسولان دانشگاه فناوری های نوین

 

 

 

 

 

نشست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با امام جمعه سبزوار و مسولان دانشگاه فناوری های نوین برگزار شد

 

 

 

دکتر رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشستی که با حضور امام جمعه سبزوار و رئیس و مسئولان دانشگاه فناوری های نوین و مسئولان دفاتر نمایندگان سبزوار برگزار شد به تشریح جزییات اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی پرداخت.

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: در گام اول مؤسسات آموزشی حضوری دولتی مشمول اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی خواهد شد .

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گسترش کمی آموزش عالی متوقف می‌شود زیرا آموزشی که نتواند به نیازهای منطقه ای و ملی پاسخ بدهد، توجیه ندارد. دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف اظهار داشت: وزارت علوم بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اجرای طرح آمایش آموزش عالی را آغاز کرده و پیش می برد که ساماندهی موسسات آموزش عالی نیز از محورهای این طرح است.

 

 

مشاور وزیر علوم ادامه داد: در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی سه هدف مشخص دنبال می شود که شامل ارتقای کیفی نسبت به وضع موجود، متناسب سازی رشته ها با نیازهای استان ها و کشور و سومین هدف نیز استفاده بهینه از امکانات و اعتباراتی است که در اختیار بخش آموزش عالی قرار می گیرد.

دکتر رحیمی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مؤسسات آموزش عالی ، افزود : حضور تعداد زیادی از مؤسسات آموزش عالی که در شرایط فعلی از حداقل شاخص های کیفی و استانداردهای آموزشی برخوردار نیستند، افزایش تعداد دانش آموختگان بیکار به دلیل عدم نیاز بازار کار یا الگوی نامناسب توسعه آموزش عالی، توزیع نامتناسب رشته های تحصیلی مورد نیاز جامعه و... از جمله دلایل ضرورت اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی به شمار می رود.

 

 

دکتر رحیمی با تاکید بر اینکه در طرح آمایش آموزش عالی ۹۰ مؤسسه ساماندهی می شوند، افزود: در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی هیچ مؤسسه‌ای حذف نمی‌شود. وی اظهار داشت: در این طرح پیش بینی شده است که مؤسسات آموزش عالی تجمیع و ادغام شوند به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه ای باشد و منجر به کاهش هزینه ها و ارتقای کیفی خدمات شود.

دکتر رحیمی افزود: در این طرح در خصوص دانشگاه فناوری های نوین سبزوار پیش بینی شده است که این دانشگاه به صورت پردیس خواهران به دانشگاه حکیم سبزواری ملحق شود تا بتواند با کمک وزارت عتف و دانشگاه حکیم سبزواری، شاخص های کیفی خود را ارتقاء بخشیده و با جذب هیات علمی به توسعه مطلوب دست یابد.

 

 

در ادامه نشست حجت الاسلام مقیسه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید، گفت: دولت باید با حمایت از این مراکز علمی مانند دانشگاه فناوری های نوین زمینه پیشرفت آنها را فراهم نموده و آنها را به سمت تولید محوری سوق دهد.

امام جمعه سبزوار افزود: دانشگاه های مستقل، بودجه و امکانات مستقل خواهند داشت که این امر زمینه ساز، رقابت این موسسات با دانشگاه های مادر و در نتیجه پیشرفت این دانشگاه ها خواهد شد.

حجت الاسلام مقیسه اظهار داشت: این مراکز در صورت استقلال می توانند علاوه بر داشتن توانایی مدیریت مستقل، مسائل خود را با صورت مستقیم با استانداری، وزارت و سایر نهادها در میان بگذارد.

امام جمعه سبزوار در ادامه پیشنهاد داد که طی هفته آینده با حضور مسئولین شهرستانی و دانشگاهی جلسه مشورتی پیرامون مسائل و مشکلات دانشگاه فناوری برگزار شود و شرایط و اهداف طرح آمایش آموزش عالی و همچنین مصالح دانشگاه فناوری های نوین سبزوار مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نتیجه جلسه به مشاور وزارت علوم اعلام شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

   آدرس: کمربندی سبزوار، تقاطع جاده بردسکن     کدپستی:     9615918339       صندوق پستی: 679   

     تلفن :  44200980 - 051    فکس : 44200981 - 051          فکس مستقیم : 44200886 - 051

   پست الکترونیکی: university.new.tech@gmail.com            

تمامی حقوق متعلق به دانشگاه فناوری های نوین سبزوار می باشد.