skhtma1.jpg

هدف از ایجاد کمیته یاوران وقف علم و فناوری، گفتمان سازی در حوزه وقف است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، ظهر امروز جلسه هم اندیشی اعضاء هیأت علمی دانشگاه با رئیس اداره اوقاف سبزوار پیرامون تشکیل کمیته یاوران وقف علم و فناوری شهرستان سبزوار برگزار گردید.

 

 

 

در این جلسه حجت الاسلام نیساری با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه پایه‌ ترین گفتمان کنونی کشور باید پیشرفت در عرصه علم و فناوری باشد، اظهار کردند: هدف از ایجاد کمیته یاوران وقف علم و فناوری، گفتمان سازی در حوزه وقف و تحقق فرامین رهبری است.

 

ایشان با توجه به آمار و اطلاعات رتبه ایران در اقتصاد دانش بنیان را ۷۸ اعلام کرده و بیان نمودند: در سال ۲۰۱۶ رتبه ایران نسبت به سایر کشورها در شاخص رتبه بندی اقتصادی دانش بنیان در دنیا را بسیار ضعیف است و یکی از دلایل این رتبه، نامطلوب بودن رژیم اقتصاد کشور که قدرت انگیزشی لازم را برای تولید، انتشار و بکارگیری دانش را ندارد.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان در تقابل با اقتصاد سنتی است، افزودند: نوآوری و کارآفرینی یکی از مؤلفه‌های اقتصاد دانش بنیان است و با توجه به تأکیدات رهبری باید گفتمان امروزی، گفتمان در حوزه پیشرفت علم و فناوری باشد.

 

ایشان با بیان اینکه وقف، حکمی الهی و سنتی نبوی است گفت: لازم است آسیب‌شناسی جدی صورت بگیرد تا ببینیم چرا این سنت نورانی در وضعیت کنونی به سر می‌برد.

ایشان با بیان اینکه هنوز نگاه خوبی در جامعه نسبت به وقف وجود ندارد گفتند: بسیاری از مردم به دنبال انجام کار نیک هستند که نمونه آن را در زلزله اخیر کرمانشاه دیدیم ولی همین نگاه نسبت به وقف وجود ندارد.

 

در ادامه دکتر قاسمی عضو هیأت علمی دانشگاه نیز بیان داشتند: اولین گام های وقف علمی با ظهور مدارس قدیم، دانشگاه ها و کتابخانه هایی که توسط خیران احداث شده، مشهود است.

ایشان افزودند: نقش خیران در حوزه های مختلف جامعه ما، نسبت به سایر جوامع بیشتر است و برای مشارکت مردم و ایجاد انگیزه در عموم واقفان باید در بخش تبلیغات و اجرایی شدن گفتمان علم و فناوری، کار گسترده ای انجام شود.

 

شایان ذکر است این جلسه، پیرو نشست وقف علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزار شده در روز چهارشنبه مورخ 96/9/29 در دانشگاه فردوسی مشهد، برگزار گردیده است. 

 

 

 

 

 

   آدرس: کمربندی سبزوار، تقاطع جاده بردسکن     کدپستی:     9615918339       صندوق پستی: 679   

     تلفن :  44200980 - 051    فکس : 44200981 - 051          فکس مستقیم : 44200886 - 051

   پست الکترونیکی: university.new.tech@gmail.com            

تمامی حقوق متعلق به دانشگاه فناوری های نوین سبزوار می باشد.