اردوی راهیان نور خواهران
شب شعر عاشورایی
شب شعر
مراسم عزاداری اربعین حسینی

دکتر هاشمی : کرسی‌های آزاداندیشی باید محل بحث و تضارب آرا باشند تا سبب رشد علم و فرهنگ در کشور شوند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  دکتر هاشمی با اشاره به اصلاح آئین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی در کمیته اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: کرسی‌های آزاداندیشی به شکلی اصلاح می‌شوند که انتخاب موضوعات و سخنرانان بر عهده پیشنهاد دهندگان باشد.
وی افزود: البته ممکن است پیشنهاداتی نیز از سوی ما مطرح شود ولی محدودیتی در این زمینه ایجاد نمی‌کنیم زیرا مهم‌ترین رویکرد مدنظر در اصلاح آئین‌نامه، تسهیل فرایند‌ها است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: کرسی‌های آزاداندیشی با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری در سال‌های گذشته رونق نداشته‌اند زیرا آئین‌نامه قبلی نه تنها نمی‌توانست مشوق برگزاری کرسی‌ها باشد ، بلکه مانع هم بود.
وی تصریح کرد: مجموعه برگزار کننده کرسی‌های آزاداندیشی باید بدون موانع اداری به برگزاری این کرسی‌ها بپردازند و ما نیز هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم تا تشکل‌ها برای برگزاری کرسی‌ها مشکلی نداشته باشند.
وی در خصوص سخنرانان کرسی‌های آزاداندیشی نیز گفت: بر اساس آئین‌نامه ضعیف گذشته رویکردی در دانشگاه‌ها بود که فهرست افراد دعوت شده در کرسی‌ها به صورت سو یافته تنظیم می‌شد و تنها بخشی از افراد و نمایندگان گروه‌های خاصی در آن فهرست مدنظر بودند در حالی که نگاه جناحی به فعالیت دانشگاه‌ها سم مهلک است و ما این رویه را اصلاح کردیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: سعی می‌کنیم شخصیت‌هایی در کرسی‌های آزاداندیشی حضور یابند که از نظر هیئت نظارت مورد تأئید بوده و بتوانند بحث و گفت‌وگوی آزاد داشته باشند بنابراین به جز مواردی که قانون حضور افراد را منع می‌کند از تمام افراد برای شرکت در کرسی‌های آزاداندیشی بهره می‌بریم.
وی با تاکید بر در نظر گرفتن موضوعات جدی و واقعی در کرسی‌های آزاداندیشی گفت: در این کرسی‌ها نباید موضوعات دم دستی و تصنعی مدنظر باشد زیرا این موضوعات نمی‌تواند سبب ایجاد کرسی‌ها شود، کرسی آزاداندیشی باید محل بحث و تضارب آرا باشد و موضوعاتی در این کرسی‌ها مطرح شود که مخالفان و موافقان واقعی دارد و یا دیدگاه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
دکتر هاشمی در خاتمه افزود: کرسی‌های آزاداندیشی باید به گونه‌ای برگزار شوند که دیدگاه‌ها را شفاف کنند و سبب رشد علم و فرهنگ در کشور شوند.

   آدرس: کمربندی سبزوار، تقاطع جاده بردسکن، دانشگاه فناوری های نوین سبزوار -  کدپستی: 9615131113        تلفن :  44200750 - 051                          تمامی حقوق متعلق به دانشگاه فناوری های نوین سبزوار می باشد.